Thursday, February 16, 2012

Dijon Mustard

Oops!  I got so wrapped up doing taxes I forgot to post this yesterday! 
I ran out of Grey Poupon two weeks ago.  It was very sad, but it did add the needed zip to my coleslaw.  Once the jar was empty, I thought I might as well look up how it’s made, instead of buying a new jar.  To my disappointment, it’s a two week process.  On the up side, I had to go shopping that day, anyway, so while I was out I picked up bulk ground mustard, and I was ready to go.  The recipe came from
What, you don't eat mustard toast?
You will need

1 cup ground mustard seed ($7.49/lb, $7.49 x .3lb = $2.25)

1 large onion, chopped ($1.09)

3 cloves garlic, minced ($.50 per head, $.50/5 = $.10 (estimate))

2 cups dry white wine- I used Barefoot Sauvignon Blanc ($5 per 25.37 oz, $5/25.37 = $.19 x 16oz = $3.15)

3 Tbsp honey ($2.99 per 12oz, $2.99/12oz = $.25 x 1.5oz = $.38)

1 Tbsp vegetable oil ($3.37 per 48 oz, $3.37/48 oz = $.07 x .5oz = $.04)

2 tsp salt ($.47 per 26 oz, $.47/ 30.69 tsp = $.02 x 2tsp = $.04)
Cooked onions and garlic cooling off.
Bring the wine, onion, and garlic to a boil in a small saucepan, then lower the heat and simmer for 5 minutes.  Remove from heat.  Allow the mixture to cool, then discard solids.  Return wine liquid to the saucepan and stir in the mustard until smooth.  Add remaining ingredients and return to heat just until thickened.  Put your mustard in a jar, and allow it to cool overnight on the counter.  In the morning, put you mustard in the fridge and wait two weeks.
Looks like mustard...
Finished mustard, ready to go.

So after the long wait, was it worth it?  I don’t know.  It had quite a kick, that’s for sure!  It was thicker than Grey Poupon, and looked unimpressive, but the flavor was good.  I would love it on a turkey sandwich. 

Try It

$7.05 for 16oz, or $.44/oz

Buy It

$3.35 for the 8oz glass jar, or $.42/oz


I used a $5 bottle of wine because we already had it, but I’m sure there is cheaper wine out there.  In my case, it didn’t come out cheaper, and the flavor wasn’t so over the top amazing that it would be worth it anyway.  It’s not how I saw this going, but I have to say Buy It.  It’s not hard, just not worth it.

NEXT WEEK: HowI learned to love my shower curtain and other miscellany

No comments:

Post a Comment